en-iyi-hosting-firmasi-domain-ve-hosting-hostixo

Domain ve Hosting Nasıl Alınır? Neden Alınmalıdır?

 

Domain ve hosting, birçok firmadan uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Birkaç adımda kolayca gerçekleştirilen bu işlem sayesinde hızlıca bir web sitesi oluşturabiliyorsunuz. Sizin de bileceğiniz üzere hosting ve domain bir web sitesi oluşturmanız için gerekli olan en temel 2 şey.

Yani bu 2 şey olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız. İşte bu yüzden web siteniz için bir hosting paketi ve domain satın almanız gerekiyor. Alacağınız domain ve hosting fiyatları firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor.

Hosting ve domain satın alacağınız firmayı belirledikten sonra boşta bir domain adresi ve bir hosting paketi seçerek işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Domain ve hosting paketinizi aldıktan sonra web sitenizin ayarlarını yaparak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Eğer sizde bir hosting paketinin ve domainin nasıl satın alınacağını bilmiyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var.

Domain Nedir?

en-iyi-hosting-firmasi-domain-ve-hosting-nasil-satin-alinir

Bir web sitesi açmak istiyorsanız ilk olarak domain ve hosting satın almalısınız. İşte bu noktada aklınıza hosting ve domainin ne olduğu takılmış olabilir. Bu yüzden ilk olarak domain ne işe yarar? Sizler için cevaplamak istiyoruz.

Domain aslında web sitenizin URL adresi olarak tanımlanabilir. Örneğin, Microsoft’un resmî web sitesinin domaini Microsoft.com’dur. Yani domaini web sitenizin alan adı olarak tanımlayabiliriz. Web sitenize alacağınız domainin boşta olması gereklidir. Çünkü doğal olarak aynı domain adresini birden fazla web sitesi kullanamaz.

Alacağınız domainin boşta olup olmadığını kontrol etmek için domain satın almadan önce domain sorgulama yapabilirsiniz. Bu noktada alacağınız domain adresinin .com uzantılı olanı kullanılıyorsa .net gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Örneğin, websitesi.com domain adresi kullanılıyorsa websitesi.net gibi alternatif domainlerin boşta olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Kısacası domain, web sitenize ulaşılacak URL adresini belirler. Bu yüzden ziyaretçilerin sitenize daha kolay ulaşabilmesi için kolay ve akılda kalacak bir domain adresi seçmeniz oldukça önemlidir.

Hosting Nedir?

en-iyi-hosting-firmasi-domain-ve-hosting-nedir

Domain ve hosting satın alırken özellikle hosting firmasına ve paketlerine ekstra önem vermek gerekebiliyor. Çünkü hosting, tabiri caizse web sitenizin dosyalarının saklanacağı sunucu olarak tanımlanabilir. Yani bir hosting satın aldığınızda hosting paketi satın aldığınız firmanın sunucularından web sitenizi yayınlamış oluyorsunuz.

Aldığınız hosting paketinin özelliklerine göre web sitenizin açılış hızı vb. faktörler değişiklik gösterebiliyor. Yani aldığınız hosting paketindeki özellikler yüksekse ve hosting paketini aldığınız firma kaliteliyse, ziyaretçiler web sitenize daha hızlı ve kaliteli şekilde ulaşabiliyorlar.

İşte bu yüzden hosting firması ve hosting paketi seçerken bilgi sahibi olunması gerekiyor. Aksi takdirde ileride web sitenizde bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Uzun lafın kısası domain ve hosting seçerken her adımda dikkatli olmanız web siteniz için daha doğru olacaktır.

Domain ve Hosting Nasıl Satın Alınır?

Domain ve hosting satın almadan önce tabii ki kendinize bir firma belirlemelisiniz. Bu aşamada alan adını ve hosting paketini farklı yerlerden satın alabilirsiniz. Ancak bu alan adını ve hosting paketini farklı firmalardan almak sizi biraz daha fazla uğraştırabilir.

Bu yüzden hem alan adını hem de hosting paketini aynı yerden almanız sizin için daha doğru olacaktır. Bizde bu yüzden yazımızda sadece Hostixo üzerinden nasıl hosting ve domain alacağınızı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Neden Hostixo’yu Tercih Ettik

en-iyi-hosting-firmasi-domain-ve-hosting-hostixo

Domain ve hosting için Hostixo’yu seçmemizin sebebi oldukça güvenilir ve uygun fiyatlı bir firma olması. Oldukça kaliteli hizmet sunan bu şirket, son zamanlarda birçok müşterisinden olumlu geri dönüş alıyor. Üstelik kaliteli hizmeti uygun fiyatla sunması Hostixo’yu bir adım daha öne çıkarıyor. Ayrıca Hostixo’dan SSL sertifikası dahil birçok farklı hizmet rahatlıkla satın alınabiliyor. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan Hostixo üzerinden hosting ve domain nasıl satın alınır? Birlikte öğrenelim.

Hostixo’dan Domain ve Hosting Nasıl Satın Alınır?

 • Hostixo domain ve hosting satın alma işlemleri için ilk olarak buraya tıklayarak Hostixo’ya kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olmak için sırasıyla karşınıza çıkan adımları izleyebilirsiniz.
 • Ardından email adresinize gelen doğrulama e-postasındaki bağlantıya tıklayarak email adresinizi onaylamanız gerekiyor.
 • Email adresinizi onayladıktan sonra Hostixo web sitesinin üst kısmındaki ‘Hosting’ sekmesine tıklayın. Ardından biraz aşağıya inerek birçok farklı hosting türü görebilirsiniz.
 • Burada satın almak istediğiniz hosting türünün altında bulunan ‘Paketleri İnceleyin’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Örneğin, WordPress web siteniz varsa WordPress hosting paketlerini inceleyebilirsiniz. Ardından istediğiniz paketi seçerek domain ve hosting satın alma işlemlerine devam edebilirsiniz.
 • ‘Paketleri İnceleyin’ kısmına tıkladıktan sonra satın almak istediğiniz hosting paketinin altında bulunan ‘SATIN AL’ butonuna tıklayın.
 • Ardından karşınıza gelen pencerede ‘YENI BIR ALAN ADI KAYDETMEK ISTIYORUM’ seçeneğini işaretleyerek altındaki kutucuğa kullanmak istediğini domain adresini girin. Bu pencereye kullanmak istediğiniz alan adını girdikten sonra, alan adının sonundaki .com uzantısını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
 • Daha sonra girdiğiniz alan adı kullanıma uygunsa alt tarafta alan adının satın almaya uygun olduğunu belirten bir mesaj çıkacaktır. Eğer satın almak istediğiniz alan adı kullanılıyorsa farklı bir alan adı deneyebilirsiniz.
 • Alan adı uygun mesajını gördükten sonra alttaki ‘Devam Et’ butonuna tıklayarak domain ve hosting satın alma işlemlerine devam edebilirsiniz.
 • Bu aşamadan sonra açılan pencerede ‘ÖDEME DÖNGÜNÜZÜ SEÇİNİZ’ kısmından ödemeyi kaç aylık yapacağınızı seçebilirsiniz.
 • Ayrıca ‘Kullanabileceğiniz Eklentiler’ kısmında ‘PAYLAŞIMSIZ IP’ gibi birbirinden farklı birçok hizmet göreceksiniz. Burada domain ve hosting paketinin yanı sıra ekstra olarak satın almak istediğiniz hizmeti işaretleyebilirsiniz. Sonrasında diğer adıma geçmek için sağ taraftaki ‘Devam Et’ butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonra karşınıza gelen kısımdan isteğinize göre ‘ID (Whois Kimlik Bilgileri) Koruma’ seçeneğini işaretleyerek ‘Devam Et’ butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ardından açılan kısmın sağ tarafındaki ‘Ödeme Yap’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Son olarak bu ekranda ödeme yöntemini seçerek ve gerekli bilgileri girerek alttaki ‘Siparişi Tamamla’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu adımdan sonra Hostixo’dan domain ve hosting satın alma işleminiz tamamlanmış olacaktır.