eniyihostingfirmasi-site-yedekleme-nasil-yapilir

Site Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır? Site Yedeği Nasıl Geri Yüklenir?

Site yedekleme işlemi cPanel üzerinden hızlıca yapılabiliyor. Yani yazımızdaki yöntemi uygulayarak web sitenizin yedeğini hızlıca alabilirsiniz. Böylece bir problemle karşılaştığınızda sitenizin yedeğini istediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz.

Web sitenizi kullanırken birçok farklı sorunla karşılaşabilmeniz mümkün. Örneğin, yaptığınız bir hatadan dolayı siteniz çökebilir. Yani ziyaretçiler sitenize erişemeyebilirler. İşte bu gibi durumlarda doğal olarak web sitenizi eski haline döndürmek için hızlıca bir çözüm ararsınız. Bu çözümlerden birisi tabii ki site yedekleme işlemi olabilir.

Web sitenizin yedeğini aldığınızda aldığınız yedeği istediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. Böylece web sitenizi eski haline getirerek problemsiz bir şekilde yayınlamaya devam edebilirsiniz. Eğer sizde web sitenizi nasıl yedekleyeceğinizi ve yedeği nasıl geri yükleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Site Yedekleme Neden Önemlidir?

eniyihostingfirmasi-site-yedekleme-geri-yukleme

Site yedekleme işlemi sayesinde web sitenizde gelecekte yaşanacak problemlerden hızlıca kurtulabiliyorsunuz. Aslında yedekleme işleminin genel mantığı web siteleri içinde aynı şekilde geçerli. Birçok farklı cihazda veya birçok farklı platformda verilerimizin kaybolmaması için yedekleme yaparız.

Örneğin, bilgisayarımızda yedekleme yaptığımızda gelecekte olası bir bilgisayar arızalanması durumunda eski verileri hızlıca geri yükleyebiliriz. İşte bu yedekleme mantığı web sitelerimiz içinde geçerli. Web sitesini kullanırken gelecekte neler yaşayabileceğimizi bilmiyoruz.

Örneğin, web sitenize ani bir saldırı olabilir ve saldırı sonrasında site büyük hasar alabilir. Ayrıca sitenize bir saldırı yapılmasa bile kendi yaptığınız bir hatadan dolayı web siteniz tamamen çökebilir. İşte bu durumda site yedekleme sayesinde web sitenizi hızlıca eski haline döndürebilirsiniz.

Bu yüzden web sitenizin belli aralıklarla yedeğini almanız oldukça önemlidir. Örneğin, web sitenizi haftada 1 yedekleyebilirsiniz. Böylece ani bir problemle karşılaşsanız bile yedekten geri yükleme yaparak sitenizi eski haline döndürebilirsiniz.

Site Yedekleme Ne Kadar Zamanda Bir Yapılmalı?

eniyihostingfirmasi-site-yedekleme-cpanel

Tabii ki sık sık site yedekleme yapmanız web siteniz için en sağlıklısıdır. Yani web sitenizi ne kadar sık yedeklerseniz bu durum sizin için o kadar iyi. Ancak bu durum sitenin türüne ve içerikleri yayınlama sıklığınıza göre de değişiklik gösterebilir.

Örneğin, e-ticaret siteniz varsa web sitenizi sık sık yedeklemeniz kesinlikle çok önemlidir. Çünkü bu tür sitelerde bir problemle karşılaştığınızda tüm verileri bir anda kaybedebilirsiniz. Bu durumda da doğal olarak büyük zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Ancak blog tarzı bir siteye sahipseniz ve siteye ara sıra içerik yüklüyorsanız haftada bir veya ayda birde yedekleme yapabilirsiniz. Kısacası site yedekleme işlemini ne kadar sıklıkla yapacağınız biraz size kalmış bir şey.

Ancak sitenizin türü ne olursa olsun eğer vaktiniz varsa sık sık yedekleme yapmanız kesinlikle çok daha doğru olacaktır. Böylece herhangi bir problemde hızlı şekilde yedekten geri yükleme yaparak sitenizi güncel şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Site Yedekleme Nasıl Yapılır? Yedekleme Dosyası Nasıl Geri Yüklenir?

Bu kısımda cPanel üzerinden site yedekleme işleminden bahsetmeye çalışacağız. Daha sonrada aldığınız yedeklemenin nasıl geri yüklenebileceğini sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu sayede cPanel üzerinden web sitenizin yedeğini istediğiniz zaman alabileceksiniz.

Ardından aldığınız yedeği istediğiniz zaman geri yükleyebileceksiniz. Böylece web sitenizde bazı problemlerle karşılaşsanız bile istediğiniz zaman yedekleme dosyasını geri yükleyerek sitenizi kullanmaya devam edebileceksiniz. Burada lafı daha fazla uzatmak istemiyoruz. cPanel üzerinden web sitesi yedekleme ve yedekleme geri yükleme nasıl yapılır? Birlikte öğrenelim.

cPanel ile Site Yedekleme Nasıl Yapılır?

 • Site yedekleme için ilk olarak hosting panelinizden cPanel’e giriş yapmanız gerekiyor.
 • Ardından giriş yaptıktan sonra ‘Backup Wizard (Yedekleme Sihirbazı)’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Daha sonra yedekleme işlemi için ‘Back Up’ butonuna tıklamalısınız.
 • Sonrasında karşınıza gelen pencerede özellikle yedeklemek istediğiniz bir bölüm varsa ‘Kısmi Yedeklemeyi Seç’ kısmından o bölümü seçerek yedekleyebilirsiniz. Ancak tam yedekleme yapmak istiyorsanız ‘Tam Yedekleme’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Ardından karşınıza gelen ekranda “Yedekleme Hedef Yeri” kısmında ‘Giriş Dizini’ seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Daha sonra site yedekleme tamamlandığında e-posta ile bildirim almak istiyorsanız “E-posta Adresi” kısmına e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
 • Sonrasında ‘Yedek Oluştur’ butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz.
 • Bu kısımda yedekleme işlemi bittiğinde e-posta adresinize bir bildirim maili gelecektir. Ardından cPanel > Yedekleme kısmında bulunan “İndirilebilir Yedekler” yazısının altında indirebileceğiniz yedekleme dosyalarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Son olarak burada indirmek istediğiniz yedekleme dosyasına tıklayarak site yedekleme dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

cPanel ile Site Yedekleme Nasıl Geri Yüklenir?

 • Site yedekleme yaptıktan sonra yedeği geri yüklemek için hosting panelinizden cPanel’e giriş yapmalısınız.
 • Sonrasında ‘Backup Wizard (Yedekleme Sihirbazı)’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Ardından karşınıza gelen ekranda ‘Restore (Geri Yükle)’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Daha sonra açılan ekranda geri yüklemek istediğiniz kısmı seçmeniz gerekiyor. Buradan ‘Home Directory (Ana Dizin) seçeneğine tıklayarak tüm yedeklemenin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bu adımdan sonra karşınıza gelen ekranda ‘Dosya Seç’ butonuna tıklayarak cPanel üzerinden bilgisayarınıza indirdiğiniz yedekleme dosyasını seçmelisiniz.
 • Son olarak ‘Upload (İçeri Aktar)’ butonuna tıklayarak site yedekleme geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz. İşlem tamamlandığında yedekten geri yükleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.