eniyihostingfirmasi-wordpress-kategori-yazisini-kaldirma-2022

WordPress Kategori Yazısını Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress kategori yazısını kaldırma işlemi, WordPress admin panelinden bir kod parçası değişimiyle yapılabiliyor. Böylece sayfa başlığındaki kategori yazısını hızlıca kaldırabiliyorsunuz. Bu yazıyı kaldırmak özellikle web sitenizin görünümü için önemli olabilir.

Çünkü böyle ufak detaylar her ne kadar önemsiz gibi gözükseler bile bazen kullanıcıların gözüne hoş gelmeyebilirler. İşte bu yüzden özellikle web sitenizin görünümünü düzenlerken böyle ufak detaylara da dikkat etmeniz oldukça önemli.

Sizde web sitenizin sayfa başlığındaki kategori yazısından rahatsız oluyor olabilirsiniz. Bu yüzden WordPress kategori yazısını kaldırma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Yazımızdaki adımları doğru şekilde uygulayarak WordPress sayfa başlığındaki kategori yazısını kaldırabilirsiniz.

WordPress Sayfa Başlığındaki “Kategori” Yazısı Nedir? Neden Kaldırılmalıdır?

WordPress kategori yazısını kaldırma işleminden önce kategori yazısının ne olduğuna bir göz atmak istiyoruz. WordPress web sitesinde birçok kategori oluşturabiliyorsunuz. Bu oluşturduğunuz kategorilere birçok içerik ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra bir kategorideki tüm içerikleri bir sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Yani bu sayfayı basitçe kategori sayfası olarak da adlandırabiliriz. İşte bu kategori sayfasını görüntülediğinizde sayfanın başlığında yani üst kısmında “Kategori: Kategori Adı” şeklinde bir yazı bulunur. Yani içeriklerinizi görüntülediğiniz kategorinin isminin önünde “Kategori:” yazısı bulunur. Bu yazı bazen “Category:” şeklinde de olabilir.

İşte bu yazıyı özellikle web sitenizin daha iyi görünmesi için kaldırmanız daha doğru olacaktır. Bunun içinde tabii ki yazımızdaki WordPress kategori yazısını kaldırma işlemini uygulayabilirsiniz. Bu kategori yazısını kaldırdıktan sonra artık kategori sayfalarının başında sadece kategorinin ismi yazacaktır. Böylece web sitenizin görünümü eskisine göre daha iyi olacaktır.

WordPress Kategori Yazısını Kaldırma Nasıl Yapılır?

eniyihostingfirmasi-wordpress-kategori-yazisini-kaldirma-2022

Bu kısımda WordPress kategori yazısını kaldırma işlemini nasıl yapacağınızı sizlere anlatmaya çalışacağız. Sizde bu işlemi uygulayarak WordPress kategori sayfasındaki arşiv ya da kategori başlığını kaldırabilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmayalım ve WordPress sayfa başlığındaki kategori yazısını kaldırma işlemini birlikte öğrenelim.

Adım Adım WordPress Kategori Yazısını Kaldırma Güncel

  • WordPress kategori yazısını kaldırma işlemi için herhangi bir FTP programını kullanarak sitenizin hosting hesabına bağlanmalısınız.
  • Ardından ‘wp-content’ ve sonrasında ‘themes’ klasörlerine girmelisiniz.
  • Daha sonra güncel olarak kullandığınız temanın ismini bularak bu klasöre tıklamanız gerekiyor.
  • Bu adımdan sonra temanın klasöründe yer alan ‘functions.php’ dosyasını bir editör yardımıyla açmanız gerekiyor.
  • Ardından aşağıdaki kod satırını kopyalayarak bu dosyanın içine yapıştırmalısınız. Ancak bu kod satırını eklemeden önce bir problemle karşılaşma ihtimaline karşı ‘functions.php’ dosyasını yedekleme yapabilirsiniz.

function wlnk_archive_title_remove($title) {
if ( is_category() ) {
$title = single_cat_title( '', false );
} elseif ( is_tag() ) {
$title = single_tag_title( '', false );
} elseif ( is_author() ) {
$title = '' . get_the_author() . '' ;
}
return $title;
}
add_filter('get_the_archive_title', 'wlnk_archive_title_remove');

  • Son olarak ‘functions.php dosyasının’ içerisine yukarıdaki kod satırını ekledikten sonra dosyayı kaydederek FTP üzerinden tekrar yüklemeniz gerekli. Bu adımdan sonra WordPress kategori yazısını kaldırma işleminiz tamamlanmış olacaktır.