eniyihostingfirmasi-wordpress-onbellek-temizleme-nasil-yapilir-cache-temizleme

WordPress Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Bazı eklentilerle WordPress önbellek temizleme yaparak sitenizin performansını arttırabilirsiniz. Ayrıca sitenizdeki değişiklikler görünmüyorsa yine bu işlemi yapmayı deneyebilirsiniz.

Bir WordPress web sitesine birçok eklenti ve tema yüklenebiliyor. Ayrıca sitede birbirinden farklı bazı düzenlemelerde yapılabiliyor. Yani WordPress’in oldukça fazla özelleştirme seçeneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Üstelik WordPress, web sitenizin performansını arttırabilecek bazı seçeneklere de sahip. Bazı WordPress eklentileri sayesinde web sitenizin sağlığını iyileştirebilirsiniz. Yazımızda bahsedeceğimiz önbellek temizleme işlemi de aslında sitenin sağlığı için oldukça önemli.

Özellikle web sitenizde performans kaybı olduğunu hissediyorsanız, önbellek temizleme yapmayı deneyebilirsiniz. Üstelik bu işlem, bazı WordPress eklentileriyle hızlıca gerçekleştirilebiliyor. Yani aslında önbellek temizlemenin çok kolay bir işlem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Önbellek Nedir?

WordPress önbellek temizleme işleminin sitenizin performansını iyileştirebildiğini belirtmiştik. Bu konudan biraz daha detaylı bahsedebilmek için ilk olarak önbelleği sizlere açıklamak istiyoruz. Önbellek, aslında daha önce yapılan işlemlerin sıfırdan yapılmasını engeller. Önbelleği daha önce yüklenen verilerin saklandığı geçici bir depolama alanı olarak tanımlayabiliriz.

Bu geçici depolama alanında daha önce yapılan işlemlerin verileri saklanıyor. Kullanıcılar, aynı işlemi tekrar yapmak istediklerinde önbellekte saklanan veriler kullanılıyor. Böylece aynı verilerin gereksiz yere sıfırdan yüklenmesinin önüne geçilmiş oluyor. Bu da tabii ki daha önce yapılan bir işlemin daha hızlı yapılmasını sağlıyor.

Önbellek Temizleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Önbelleğin daha önce yüklenen verilerin saklandığı geçici depolama alanı olduğunu tekrar hatırlatalım. Önbellek sayesinde bir işlem birden çok kez yapıldığında aynı işlemin sıfırdan yapılmasının önüne geçilebiliyor.

Bu sayede de doğal olarak daha önce yapılmış işlemler ilk sefere göre daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. WordPress önbelleği de yine aynı şekilde sitenizde performans artışı sağlayabiliyor. Sitenizin önbelleği sayesinde daha önce yapılan işlemler ilk sefere göre daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. Ancak bazı zamanlarda önbelleğin hafızası gereğinden fazla dolabiliyor.

İşte bu gibi durumlarda WordPress önbellek temizleme işleminin yapılması gerekebiliyor. Önbellek temizleme, aslında önbellekteki geçici verilerin silinmesi olarak tanımlanabilir. Yani WordPress’in önbelleğini temizlediğinizde sitenizin önbelleğindeki geçici veriler tamamen silinebiliyor.

Önbellek Temizleme Neden Yapılmalıdır?

Önbellek temizleme sayesinde önbellekte saklanan geçici veriler silinebiliyor. Bu da önbelleğin daha rahat bir şekilde çalışması demek oluyor. WordPress cache temizleme, aslında fazlasıyla önemli bir işlem. Önbelleğin sitenizin performansını arttırdığını belirtmiştik. Çünkü önbellek sayesinde aynı işlemlerin sürekli olarak sıfırdan yapılması engellenmiş oluyor.

Ancak WordPress’in önbelleği temizlenmediğinde bazı problemlerle karşılaşılabiliyor. Örneğin, sitenizin önbelleği çok dolduğunda performans kayıplarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Bu sebeple zaman zaman sitenizin önbelleğini temizlemeniz gerekebiliyor.

Ayrıca bazı zamanlarda önbellekten dolayı bazı sorunlar yaşanabiliyor. Örneğin, bazı zamanlar sitede yapılan değişikliklerin görünmemesi problemiyle karşılaşılabiliyor. Sitedeki düzenlemelerin gözükmesi için önbelleğin temizlenmesi gerekebiliyor. Yani aslında sitenizde performans kaybıyla veya bir sorunla karşılaştığınızda önbellek temizleme yapmanız doğru olacaktır.

Ayrıca, sitenizde herhangi bir problem olmasa bile ara ara önbellek temizleme yapmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece gelecekte yaşanacak olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

3 Farklı Eklentiyle WordPress Önbellek Temizleme

Bazı eklentiler sayesinde WordPress önbellek temizleme işlemini kolayca gerçekleştirebilmeniz mümkün. Yani aslında bu işlem için kullanabileceğiniz birçok eklenti mevcut. Bu sebeple yazımızda sizlere üç farklı eklentiyle önbellek temizlemenin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Böylece istediğiniz eklentiyi seçerek sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Web Sitesi Cache Temizleme

W3 Total Cache ile Önbellek Temizleme

eniyihostingfirmasi-wordpress-onbellek-temizleme-nasil-yapilir-w3-total-cache

  • İlk adımda W3 Total Cache eklentisini kurup etkinleştirin.
  • Daha sonra WordPress admin panelinin solundaki Performance seçeneğine tıklayın.
  • Ardından karşınıza gelen ekranın üst kısmındaki empty all caches butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu adımdan sonra önbellek temizleme işlemi tamamlanacaktır. W3 Total Cache ile sitenizin önbelleğini işte bu kadar basit bir şekilde temizleyebilirsiniz.

WP Fastest Cache ile Önbellek Temizleme

eniyihostingfirmasi-wordpress-onbellek-temizleme-nasil-yapilir-wp-fastest-cache

  • WordPress admin panelinden WP Fastest Cache eklentisini kurun ve etkinleştirin.
  • Sonrasında admin panelinin solundaki WP Fastest Cache seçeneğine tıklayın.
  • Ardından, açılan ekranda Önbellek Temizleme diye bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda Tüm Önbelleği Temizle butonuna tıklayın. Tüm bu adımlardan sonra WordPress önbellek temizleme tamamlanacaktır.

WP Super Cache ile Önbellek Temizleme

eniyihostingfirmasi-wordpress-onbellek-temizleme-nasil-yapilir-wp-super-cache

  • İlk olarak WP Super Cache eklentisini admin panelinden kurun ve etkinleştirin.
  • Daha sonra WordPress admin panelinin sol kısmındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın ve çıkan seçeneklerden WP Super Cache seçeneğine tıklayın.
  • Ardından, açılan sayfanın biraz aşağısında Önbelleğe Alınan Sayfaları Sil diye bir yazı göreceksiniz. Bu yazının hemen altındaki Önbelleği Temizle butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu butona tıkladıktan sonra önbellek temizleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

WordPress önbellek temizleme işlemini sizlere üç farklı eklentiyle birlikte anlatmaya çalıştık. Gördüğünüz gibi sitenizin önbelleğini bazı eklentiler sayesinde kolayca temizleyebilirsiniz. Sizde yukarıdaki yöntemlerden birisini kullanarak önbellek temizleme yapabilirsiniz. Sitenizde herhangi bir performans kaybı veya problem olmasa bile bu işlemi belli aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyoruz.