eniyihostingfirmasi-hosting-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-hosting-secimi-nasil-olmali

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Hosting Rehberi

Bir web sitesi için hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Çünkü hosting seçimi dikkatsiz bir şekilde yapıldığında birçok problemle karşılaşılabiliyor.

Web sitesi açarken gözden kaçırılmaması gereken bazı detaylar mevcut. WordPress gibi platformlar sayesinde artık site açmanın çok kolay olduğu tartışılmaz bir gerçek. Ancak web sitesi açmak demek aslında sadece siteyi oluşturmak demek değil.

Sitenin yayınlanması için bir hosting satın alınması gerekiyor. Domain ve hosting satın alındıktan sonra geriye siteyi açmak kalıyor. Web siteniz için hosting satın alabileceğiniz birçok firma mevcut. Ancak firma seçimi ve paket seçimi yaparken çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi takdirde web sitesinde bazı problemlerle karşılaşılabiliyor.

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

eniyihostingfirmasi-hosting-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-neler-hosting-rehberi

Siteye hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunu sizler için cevaplamaya çalışacağız. Ondan önce gelin birlikte hostingin ne olduğunu öğrenelim. Bir web sitesini yayınlamak için bazı sunuculara ihtiyaç vardır. Sitenin dosyaları, yaklaşık 7/24 aktif olarak çalışan internete bağlı bir sunucuda saklanmak zorundadır.

Çünkü sunucuda bir problem oluştuğunda veya sunucu kapalı olduğunda siteye erişim sağlanamaz. İşte bu bahsettiğimiz sunucular hosting olarak adlandırılır. Web sitenizin yayınlanması için bir hosting firmasından hosting satın alabilirsiniz.

Hosting satın aldığınızda aslında o firmanın bir sunucusunu kiralamış oluyorsunuz. Daha sonra web sitenizin dosyaları bu sunucuda saklanıyor. Seçtiğiniz hosting paketine göre sunucunun işlemcisi RAM kapasitesi ve disk alanı gibi özellikleri değişebiliyor.

Bu sunucu bir problem oluşmadığı sürece neredeyse 7/24 aktif olarak çalışıyor. Ziyaretçiler, sitenize erişmek istediklerinde bu sunucuya erişim isteği gönderiliyor ve sunucuda problem yoksa erişim sağlanıyor. İşte bu sebeple sunucunun sürekli olarak aktif olması çok büyük bir önem taşıyor.

Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Hostingin sürekli olarak aktif olması gerektiğini belirtmiştik. Çünkü web sitenize erişim hosting sayesinde sağlanıyor. Bir ziyaretçi, sitenize erişim sağlarken sunucuya bir istek yollanıyor. Sitenizin sunucusuna yollanan istek sonrasında bir problem yoksa erişim sağlanıyor.

Ancak sunucuda problem varsa veya sunucu kapalıysa tabii ki erişim sağlanamıyor. İşte bu sebeple hostingin web sitesi için önemi çok büyük. Yanlış hosting seçimi sonrasında, ziyaretçiler web sitenize erişim sağlarken problemler yaşayabilirler.

Üstelik yetersiz teknik destek sebebiyle sitenizin sunucusunda oluşan problemlerin çözülmesi uzun zaman alabilir. Bu da sitenizin ziyaretçi kaybı yaşamasına neden olabilir. Ayrıca, siteniz için uygun hosting paketini seçmenizde büyük bir önem taşıyor.

Çünkü yetersiz bir hosting paketi seçimi yapıldığında sitenizde çökmeler veya yavaşlamalar yaşanabilir. Örneğin, siteniz için seçtiğiniz hosting paketinin özellikleri düşük olabilir. Bu sebeple, sitenize aynı anda fazla ziyaretçi giriş yaptığında bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hosting seçiminde dikkatli olmanız büyük önem taşıyor.

Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

eniyihostingfirmasi-hosting-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-hosting-firmasi-hostixo

Kafanızı daha fazla karıştırmamak adına artık hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler kısmına geçiş yapmak istiyoruz. Hosting seçimi nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, yazımızın devamındaki kısımlara göz atabilirsiniz.

Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar      

Teknik Destek

Siteniz için bir hosting firması seçerken ilk olarak teknik destek konusuna dikkat etmenizi öneriyoruz. Çünkü bazı firmalar, müşterilerine oldukça geç geri dönüş yapabiliyor. Bu durumda da problemin çözülme süreci fazlasıyla uzayabiliyor. Bu sebeple bir firma seçerken, firmanın canlı desteğinin olup olmadığına ve 7/24 teknik destek verip vermediğine bakabilirsiniz. Böylece, sitenizin sunucusunda bazı problemler çıksa bile firmanızdan hızlıca teknik destek alabilmeniz mümkün olabilir.

Müşteri Yorumları

Özellikle ünlü hosting firmaları hakkında internette birçok yorum bulabilirsiniz. Bu sebeple seçim yapmadan önce internetten araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Müşteri yorumları sayesinde firmalar hakkında birazda olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece seçiminizi daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Güvenilirlik

Güvenilirlik konusu, hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Bilindik bir firma seçtiğinizde güven problemi yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ancak az bilindik veya hiç bilinmedik bir firma seçmeniz, ileride bazı sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Bu sebeple, özellikle az bilinen bir firma seçmeden önce internetten araştırma yapmanız doğru olacaktır. Ancak araştırma sonucunda firma hakkında hiçbir bilgiye sahip olamadıysanız, daha bilindik bir hosting firmasına yönelebilirsiniz.

Uptime Oranı

Uptime, hosting firmasındaki sunucuların kesintisiz çalıştıkları ortalama süreyi ifade eder. Bir hosting firmasında uptime oranı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bu sebeple sitenize bir firma seçerken uptime oranının yüksek olmasına da özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma konusu elbette kişiden kişiye değişebiliyor. Ancak yine de bu konunun hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunduğunu söyleyebiliriz.  İlk kez hosting alacak kişiler için genellikle her firmada uygun fiyatlı hizmetler sunuluyor. Ancak bazı firmalarda hosting yenileme ücretleri oldukça yüksek olabiliyor. Bu sebeple bir firma seçerken yenileme ücretlerine de göz atmanız doğru olacaktır.

Hosting Türü

Firma seçiminden sonra web siteniz için doğru hosting türünü belirlemeniz gerekiyor. Örneğin, bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız, firmadaki e-ticaret hosting paketlerine göz atabilirsiniz. Ancak, bir WordPress sitesi açmak istiyorsanız, WordPress hosting paketlerini incelemeniz doğru olacaktır. Sitenize göre uygun türü belirledikten sonra artık paket seçimine geçebilirsiniz.

Paket Özellikleri

Sitenize uygun bir hosting paketi seçerken birçok kritere dikkat etmeniz gerekiyor. Paketlerde disk kapasitesi, işlemci ve RAM kapasitesi gibi farklı özellikler bulunuyor. Bu kısımda sitenizin ihtiyacına göre seçim yapmanız çok önemli.

Örneğin, web sitenize çok fazla ziyaretçi geliyorsa limitsiz bant genişliğine ve yüksek özelliklere sahip paketlere göz atabilirsiniz. Ancak hobi olarak yeni bir site açacaksanız, çok yüksek özellikler aramanıza gerek yok. Başlangıç veya orta seviye paketlerden birisini seçerek sitenizi hemen açabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, paket seçerken sizlere sunulan ekstra avantajlara da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Bazı paketlerde ücretsiz domain ve ücretsiz yedekleme gibi avantajlar bulunuyor. Bu sebeple, bir hosting paketi seçerken bu gibi detaylara dikkat ederek birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Siteniz için doğru hosting paketini seçtikten sonra artık geriye satın alımı gerçekleştirmeniz kalıyor.

Hosting Firması Tavsiyesi

Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusundan bahsetmemize rağmen hangi firmayı seçeceğinizi bilmiyorsanız, endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü yazımızın sonunda sizlere bir hosting firması tavsiyesinde bulunmak istiyoruz. Böylece sitenize bir firma seçmeniz çok daha kolay olacaktır.

Hostixo Hosting

eniyihostingfirmasi-hosting-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-hostixo-hosting

Yıllardır hosting hizmeti veren Hostixo, eniyihostingfirmasi.com olarak bizimde tercih ettiğimiz firma. Firmanın senelerdir oldukça fazla kişi tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yani aslında Hostixo, oldukça bilindik ve güvenilir bir firma.

Hostixo’da limitsiz web hosting paketlerinden tutun WordPress hosting paketlerine kadar birçok farklı hosting paketi bulunuyor. Böylece ihtiyacınıza uygun paketi rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Üstelik bu firma, genel olarak oldukça uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Eğer uygun fiyatlı ve güvenilir bir hosting firması arıyorsanız, Hostixo’ya kesinlikle bir göz atmalısınız.

Bu tavsiyeyle beraber hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizde yazımızdaki detaylara dikkat ederek siteniz için doğru seçimi yapabilirsiniz.