eniyihostingfirmasi-wordpress-site-duzenlemesi-gozukmuyor-cozumleri-2022

WordPress Site Üzerinde Yapılan Değişiklerin Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?

WordPress site üzerinde yaptığınız değişiklikler bazen hemen güncellenmeyebilir. Yani yaptığınız değişikler web sitenizde görünmüyor olabilir. İşte bunu düzeltmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Yazımızdaki yöntemleri inceleyerek sitedeki değişikliklerin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sizin de bileceğiniz üzere web sitesi üzerinde yapılabilecek birçok farklı değişiklik mevcut. WordPress site kurma işleminden sonra web sitenizi oluşturarak kullanmaya başlayabilir ve daha sonra sitenizde birçok değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin, sitenizdeki bazı butonların rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak işte bu değişiklikleri yaparken karşınıza bazı problemler çıkabilir.

Bu problemlerden biriside değişikliklerin sitede görünmemesi problemidir. Yani web sitenizde yaptığınız değişiklikler bazen sitede gözükmez. İşte bu durumda ne yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Elbette bu problemi çözebilmek için uygulayabileceğiniz bazı farklı yöntemler bulunuyor. Yazımızı inceleyerek bu yöntemlerden bazılarını öğrenebilirsiniz.

WordPress Site Güncellemeleri Neden Görünmez?

eniyihostingfirmasi-wordpress-site-duzenlemesi-neden-gozukmuyor

WordPress site düzenleme işleminden sonra yapılan değişikler görünmüyorsa, bunun önbellek dahil birçok sebebi olabilir. Yani web sitenizde yaptığınız değişiklikler görünmüyorsa veya geç görünüyorsa bunun birçok farklı sebebi olabilir. Site üzerinde yapılan değişiklikler birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilir.

Örneğin, sitede bulunan bir butonun yerini veya rengini değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bu aşamada yaptığınız değişiklik sitede görünmüyor olabilir. İşte bu değişikliklerin görünmemesinin birkaç sebebinden sizlere bu kısımda bahsetmek istiyoruz. Yani WordPress web sitesi üzerinde yaptığınız değişikliklerin görünmemesinin sebebi aşağıdaki sebeplerden birisi olabilir.

Önbellek Eklentisi

WordPress site hızlandırma için kullanılan önbellek eklentileri bazen değişiklerin görünmemesine sebep olabilirler. Örneğin, bir önbellek eklentisi kullanıyorsanız, eklentinin önbellekleme yapması sebebiyle değişiklikler görünmüyor olabilir. İşte bu aşamada eklenti üzerinden temizleme işlemi yapmanız gerekebilir.

DNS Önbelleği

WordPress site üzerinde bir değişiklik yaptıysanız ve değişiklik görünmüyorsanız bunun sebebi DNS önbelleği olabilir. Web sitelerine bağlanırken DNS sunucusuna sorgu gönderilir, bu aşamada sorgu başarılıysa siteye giriş yapılır.

İşte bu yapılan sorguların kayıtları bilgisayarın geçici DNS önbelleğinde depolanır. Bu depolanan önbellekler sebebiyle web sitede yapılan düzenlemeler görüntülenmeyebilir. Bu durumda da doğal olarak DNS önbelleğini temizlemek gerekir.

WordPress Site Üzerinde Yapılan Güncellemeler Görünmüyor Problemi Nasıl Çözülür?

WordPress site taşıma dahil birçok farklı işlem yaparken sitede değişiklikler yapmanız gerekebilir. Örneğin, sitenin temasında birkaç farklı düzenleme yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu değişiklik sitenizde görünmüyor olabilir. İşte bu sorunu düzeltebilmek için uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri deneyerek web sitenizdeki değişiklerin görünmeme sorununu çözebilirsiniz.

WordPress Önbellek Eklentileri ile Önbellek Temizleme

WordPress site hızlandırma için kullanılabilecek WordPress cache eklentileri bulunur. Bu yüzden sizde web sitenizde bir önbellek yani cache eklentisi kullanıyor olabilirsiniz. Bu eklentiler ziyaretçilerin web sitenizde daha hızlı gezinebilmelerini sağlarlar. Eğer bir WordPress önbellek eklentisi kullanıyorsanız, web sitenizdeki değişikliklerin görünmeme sebebi bu olabilir.

Bu yüzden WordPress önbellek eklentinizi açarak sitenizin önbelleğini temizlemeniz gerekiyor. Önbellek eklentisinden sitenizin önbelleğini temizledikten sonra muhtemelen yaptığınız değişiklikler sitenizde görüntülenecektir. Eğer probleminiz hala çözülmediyse diğer yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Tarayıcı Geçmişi ve Önbelleğini Temizleme

WordPress site düzenlemesi gözükmüyor probleminin bir diğer nedeni tarayıcı önbelleği olabilir. Yani tarayıcınızın önbelleğinden dolayı web sitenizdeki değişiklikleri göremiyor olabilirsiniz. Bu yüzden sitenizi farklı tarayıcıdan kontrol edebilir veya tarayıcınızın gizli sekmesinden sitenizi inceleyebilirsiniz.

Eğer bu işlemleri yaptığınızda sitenizdeki değişiklikleri görebiliyorsanız o zaman değişikliklerin görüntülenmediği tarayıcıda birkaç işlem yaparak problemi çözebilirsiniz. Bunun için sitenizdeki değişikliklerin görünmediği tarayıcıyı açarak tarayıcının geçmişini, çerezlerini ve önbelleğini dahil tüm verilerini temizleyebilirsiniz. Bu adımdan sonra büyük ihtimalle probleminiz çözülecektir.

CDN Servisi Önbelleği

WordPress site güncellemesi yani sitenizdeki yaptığınız değişiklikler diğer yöntemleri uygulamanıza rağmen çözülmediyse sorun sizden kaynaklı olmayabilir. Eğer web siteniz için WordPress hosting hizmetinin yanı sıra bir CDN servisi kullanıyorsanız probleminiz bundan kaynaklı olabilir. CDN hizmeti Cloudflare, sitenizin performansını arttırabilir ve sitenizi daha güvenli bir hale getirebilir.

Ancak CDN hizmetleri sebebiyle web sitenizde yaptığınız değişiklikler anında görüntülenmeyebilir. Yani web sitenizde yaptığınız değişiklikler CDN gibi servisler sebebiyle geç görünüyor olabilirler.İşte bu yüzden CDN tarafından manuel şekilde önbellek temizleme yapmanız bu problemin çözülmesini sağlayabilir.

Örneğin, Cloudflare hesabınıza giriş yaparak sadece 1 dakika içerisinde manuel şekilde Cloudflare önbelleğini temizleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra WordPress site üzerinde yaptığınız değişiklikler muhtemelen anında görüntülenecektir. Yani web sitenizde yaptığınız değişikliklerin görünmeme problemi çözülmüş olacaktır.