eniyihostingfirmasi-domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-domain-secimi

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Domain Seçim Rehberi

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler mevcut. Bu sebeplere sizlere domain seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli kriterleri açıklamak istiyoruz.

Web sitelerinin önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Birçok kişi sadece bir hobi için site açmak isteyebiliyor. Ancak bazı kişiler site açarak yüksek kitlelere ulaşmayı hedefleyebiliyor. Yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmak elbette her site sahibi için sevindirici bir şey.

Ancak bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda çıkarak yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilmesi için SEO optimizasyonunun doğru yapılması gerekiyor. Ayrıca yüksek ziyaretçi sayısına ulaşabilmenin bir diğer yolu da tabii ki doğru domain yani alan adı seçiminden geçiyor. Yanlış domain seçimi yapıldığında sitenin ziyaretçi sayısı bundan olumsuz şekilde etkilenebiliyor.

Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

eniyihostingfirmasi-domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-domain-nedir

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler kısmına geçmeden önce biraz domainden bahsedelim. Domain, aslında bir web sitesinin URL adresi olarak tabir edilebilir. Alan adı olarak da bilinen domain, www ile başlar ve com, net gibi uzantılarla biter.

Örneğin, www.websitem.com bir domain adresidir. Her domain adresini sadece bir kişi satın alabilir. Yani aynı domain birden fazla sitede kesinlikle kullanılamaz. Bu sebeple siteniz için satın alınmamış yani boşta bir domain adresi bulmanız gerekmektedir. Domain sorgulama yaparak satın almak istediğiniz domain adresinin boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Domain Seçimi Neden Önemlidir?

eniyihostingfirmasi-domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-domain-sorgulama

Domain, aslında sitenin ismi olarak görülebilir. Bu sebeple domain seçimi oldukça önemlidir. Çünkü ziyaretçilerin birçoğu sitenize alan adını kullanarak tekrar erişmek isteyebilirler. Bu sebeple akılda kalıcı bir domain seçimi yapmak sitenizin düzenli ziyaretçi sayısını arttırabilir.

Ayrıca SEO kurallarına uygun bir alan adı seçtiğinizde web sitenizin arama motoru sıralaması ufakta olsa olumlu yönde etkilenebilir. Yani aslında web sitenizin ziyaretçi sayısının yüksek olmasını istiyorsanız, domain seçimini çok dikkatli yapmalısınız. Yanlış alan adı seçimi sebebiyle sitenizin ziyaretçi sayısı olumsuz şekilde etkilenebilir.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

eniyihostingfirmasi-domain-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2022

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye merak edenler yazımızın devamını inceleyebilirler. Domain seçerken dikkat edebileceğiniz bazı önemli detaylar aşağıdaki şekilde oluşuyor. Aşağıdaki detaylara dikkat ettiğinizde siteniz için doğru domaini seçebilirsiniz.

Akılda Kalıcı Olmalı

Sitenizin alan adı, düzenli ziyaretçi sayısını doğrudan etkileyebilir. Doğru alan adını seçtiğinizde ziyaretçilerin sitenize tekrar erişimi daha kolay olacaktır. Bu sebeple akılda kalıcı ve olabildiğince kısa bir alan adı seçmenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin, benimwebsitem.com yerine websitem.com gibi bir alan adı seçimi yapmanız daha doğru olacaktır.

İşinizle veya Sitenizle Uyumlu Olmalı

Alan adının akılda kalıcılığını artırmak için siteniz veya işinizle uyumlu bir alan adı tercih edebilirsiniz. Çünkü web sitenizin türüne göre bir alan adı seçtiğinizde ziyaretçilerin bu alan adını hatırlaması daha kolay olabilir. Örneğin, oyunlarla alakalı bir web sitesi açmak istiyorsanız, alan adında oyunla alakalı bir kelime veya oyun kelimesini kullanabilirsiniz.

Alan Adı Geçmişi Kontrol Edilmeli

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında alan adı geçmişi de bulunuyor. Satın alacağınız alan adının geçmişini kontrol etmeniz çok doğru olacaktır. Çünkü satın alacağınız alan adı, daha önce başka birisi tarafından satın alınmış ve sonradan boşa düşmüş olabilir. Bu sebeple satın alacağınız alan adının daha önceki kullanım amacını araştırmalısınız. Ayrıca bu domainin önceki indekslenmiş sayfalarına da göz atabilirsiniz.

Çünkü satın alacağınız alan adı daha önce kötü amaçla kullanılmış olabilir. Bu da sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyebilir ve sitenizde bazı problemlere yol açabilir. Alan adınızın geçmişini kontrol etmek için The Wayback Machine gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. The Wayback Machine sayesinde sitelerin geçmişteki hallerini görüntüleyebilirsiniz.

Sayı ve Tire İşaretleri Kullanılmamalı

Siteniz için seçtiğiniz alan adında sayıların bulunmaması doğru olacaktır. Çünkü domainde sayı kullanmanız ziyaretçilerin kafasını karıştırabilir ve bu sebeple sitenizin alan adının hatırlanması zor olabilir.

İşte bu yüzden alan adının olabildiğinde sade ve sayı kullanılmadan oluşturulması da çok doğru olacaktır. Ayrıca seçeceğiniz domainde tire işareti kullanmamanızı da tavsiye ediyoruz. Çünkü tire işareti de aynı sayılar gibi alan adınızın daha zor hatırlanmasına sebep olabilir.

SEO Uyumlu Olmalı

Aslında alan adının kısa, akılda kalıcı ve sade olması bile SEO için önemli bir etkendir. Ancak alan adında sitenizle uyumlu bir anahtar kelime bulundurmanız siteniz açısından daha faydalı olabilir. Bunu doğru bir şekilde yaptığınızda sitenizin arama motoru sıralaması ufakta olsa olumlu yönde etkilenebilir.

Bu sebeple bir domain satın almadan önce anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ancak alan adınızda anahtar kelimesi kullanırken de dikkatli olmanız önemlidir. Çünkü doğru ve düzgün anahtar kelime kullanımı yapmadığınızda sitenizin sıralaması olumludan çok olumsuz bile etkilenebilir.

Domain Uzantısına Dikkat Edilmeli

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler kısmında son olarak domain uzantısından bahsetmek istiyoruz. Domainlerin sonunda .com, .net ve .org gibi uzantılar bulunuyor. Bu uzantılar her ne kadar önemsiz gibi gözükseler de aslında çok önemliler. Yanlış ve az bilinen domain uzantısı seçmeniz sitenizin ziyaretçi sayısını olumsuz etkileyebilir.

Yani aslında ziyaretçilerin sitenizi tekrar hatırlayabilmeleri için doğru domain uzantısını seçmeniz çok önemlidir. Bu sebeple alan adı uzantısını .com veya .net olarak seçmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü günümüzde en çok bu iki uzantı tercih ediliyor. Eğer bu iki uzantı kullanılıyorsa farklı bir alan adı bulmayı deneyebilir veya farklı popüler bir uzantı seçmeyi deneyebilirsiniz.

Yazımızda sizler için domain alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna değinmeye çalıştık. Alan adı satın alırken yukarıdaki kriterlere dikkat ettiğinizde siteniz için doğru seçimi yapabilirsiniz. Ancak tabii ki sitenizin yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşabilmesi için sadece doğru alan adını seçmeniz yeterli değil. Doğru SEO optimizasyonu ve doğru alan adı seçimiyle birlikte sitenizin arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer alması mümkün olacaktır.