eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-domain-nedir

En İyi Domain Firmaları Hangileri? Popüler ve Kaliteli Domain Siteleri

Web siteniz için alan adı almak istiyorsanız en iyi domain firmaları listemize göz atabilirsiniz. Listemizde genel olarak oldukça popüler ve kaliteli domain firmaları yer alıyor. Böylece bu firmalar arasından web siteniz için doğru domain sitesini seçmeniz daha kolay olacaktır.

Sizin de bileceğiniz üzere hosting ve domain olmadan bir web sitesi açamazsınız. Web sitesi açmak isteyenler bir hosting ve domain firması seçmek zorundalar. Ancak işte işin zor kısmı burada ortaya çıkıyor. Çünkü birçok firma arasından web siteniz için doğru firmayı seçmeniz oldukça önemli.

Site için hostingin önemi ne kadar büyükse domaininde önemi o kadar büyük. Bu yüzden doğru firmayı seçtikten sonra doğru bir hosting paketi ve sitenize uygun bir alan adı seçmeniz gerekiyor. İşte bu yüzden en iyi domain firmaları listemizden siteniz için bir domain firması belirleyebilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Nedir?

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-domain-ve-hosting.jpg

En iyi domain firmaları konusundan önce domain ne işe yarar? Biraz açıklamak istiyoruz. Web sitesi için hosting ve domainin çok önemli olduğunu belirtmiştik. Hosting, basitçe açıklamamız gerekirse web sitenizin dosyalarının saklandığı sunucu olarak tanımlanabilir.

Domain yani alan adı ise web sitenizin URL adresi olarak tanımlanabilir. Örneğin, eniyihostingfirmasi.com bizim web sitemizin domain adresidir. Yani domain, ziyaretçilerin sitenize ulaşabilecekleri URL adresi olarak tanımlanabilir. Her domain adresi sadece bir kişi tarafından satın alınabilir ve bu satın alma işlemi belli aralıklarla yenilenmek zorundadır.

Çünkü yenilenme yapılmazsa bir süre sonra o domain adresi boşa düşer ve başkası tarafından satın alınabilir. Domainlerin sonunda .com ve .net gibi uzantılar bulunur. Bu yüzden satın alınacak domain adresi kullanılıyorsa diğer uzantılar denenebilir. Örneğin, website.com kullanılıyorsa website.net domain adresinin boşta olup olmadığı kontrol edilebilir.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En iyi domain firmaları arasından bir firma seçmeden önce tabii ki web siteniz için bir domain adresi belirlemeniz gerekiyor. Web siteniz için domain seçerken tabii ki oldukça dikkatli olmanız gerekli. Bu yüzden birkaç başlık altında domain seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmeye çalışacağız. Web siteniz için bir domain adresi belirlerken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Kısa ve Akılda Kalıcı Olmalı

En iyi domain firmaları listesinden bir firma seçtiğinizi farz edelim. Daha sonra siteniz için bir domain adresi kayıt ederken dikkat etmeniz gereken husus adresin akılda kalıcı ve kısa olması. Ziyaretçiler web sitenizi ziyaret ederken domain adresini kullanacaklar.

Bu yüzden ziyaretçilerin web sitenizi tekrar hatırlamaları için kısa ve akılda kalıcı bir domain belirlemeniz doğru olacaktır. Ancak tabii ki domain adresi kısa ve akılda kalıcı olacak diye sitenizle alakasız, anlamsız bir domain adresi seçmemelisiniz.

Sitenizle Alakalı ve Anlamlı Olmalı

Web siteniz için belirlediğiniz domain adresi sitenizin içeriğiyle alakalı olursa bu durum siteniz için daha iyi olur. Çünkü SEO açısından domain adresinin önemi oldukça büyük. Örneğin, web sitenizde teknolojiyle alakalı içerikler yer alacaksa sitenize teknolojiyle alakalı bir domain adresi seçebilirsiniz.

Ayrıca seçtiğiniz domain adresi çok anlamsız olmamalı. Yani bir oyunda nickname belirler gibi domain adresi seçmemelisiniz. Web sitenize uygun, kısa, akılda kalıcı ve anlamlı bir domain adresi seçmeniz siteniz için daha doğru olacaktır.

Rakam ve Tire İşareti Benzeri Şeyler Kullanılmamalı

En iyi domain firmaları üzerinden bir domain satın alırken domain adresinizde rakam kullanmamanız daha doğru olur. Örneğin, websitesi.com alan adı alındıysa websitesi1.com alan adını almak isteyebilirsiniz.

Ancak bu siteniz için doğru yol olmayabilir. Web sitenize domain adresi belirlerken domain adresinde rakam ve tire işareti gibi şeyler bulundurmamaya özen göstermeniz daha doğru olacaktır. Yani ne kadar basit ve sade bir domain adresi seçerseniz siteniz için o kadar iyi.

Uzantıya Dikkat Edilmeli

En iyi domain firmaları üzerinden bir domain satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay domain uzantısı. Domain adreslerinin sonunda .com ve .net gibi uzantılar bulunur. Bu uzantılar arasında en çok kullanılan uzantı tabii ki .com uzantısıdır.

Web sitenizin daha fazla ziyaretçiye daha kolay ulaşması için .com veya .net uzantılarından birisini seçmeniz daha doğru olacaktır. Çok bilinmedik ve farklı bir uzantı seçerseniz sitenizin ziyaretçiler tarafından bulunması daha zor olabilir. Ayrıca domain adresinin akılda kalıcı olması açısından .com gibi bilindik bir uzantı seçmeniz daha doğru olacaktır.

Yerli Hosting ve Domain Firması Önerisi

En iyi domain firmaları listemizden önce sizlere bir hosting ve domain firması olan Hostixo’dan bahsetmek istiyoruz. Hostixo, hosting ve domain konusunda diğer firmalara göre oldukça avantajlı bir firma. Ayrıca bu firmanın Türkiye’nin en iyi hosting firmaları 2021 listesinde yer alabilecek bir firma olduğunu belirtelim.

Birçok konuda avantajlı olan firmayı tercih etmeniz için birçok sebep bulunuyor. Bu yüzden listeye geçmeden önce size bu firmanın bazı avantajlarından bahsetmek istiyoruz. Eğer web siteniz için bir hosting ve domain firması arıyorsanız Hostixo’yu inceleyebilirsiniz. En iyi hosting ve domain firmaları arasında gösterebileceğimiz Hostixo’nun bazı avantajları birkaç başlık altında şu şekilde oluşuyor.

Neden Hostixo?

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-hostixo

Birbirinden Farklı Birçok Hizmet

En iyi domain firmaları elbette sadece domain hizmeti sunmayabilirler. İşte Hostixo’da sunduğu hizmetlerle oldukça dikkat çekiyor. Hostixo’dan web siteniz için alan adı satın alabiliyorsunuz. Ancak bunun yanı sıra bu firmadan birçok farklı hizmete de ulaşabiliyorsunuz. Hostixo, en iyi hosting firmaları Türkiye listelerinde yer alabilecek bir firma.

Hostixo’dan WordPress hosting ve kurumsal hosting gibi birbirinden farklı birçok hosting türü satın alabilirsiniz. Ayrıca Hostixo’da SSL sertifikaları gibi farklı hizmetlerde bulabilirsiniz. Uzun lafın kısası Hostixo’dan web siteniz için hem alan adı hem de farklı hizmetler satın alabilirsiniz. Bu sebeple birbirinden farklı firmalarla çalışmak zorunda kalmadan tek firmadan tüm işlemleri halledebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti

En iyi domain firmaları ve hosting firmaları müşteri memnuniyeti konusunda iyi performans göstermek zorundalar. İşte Hostixo’nun bu konuda oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Yerli bir firma olan Hostixo, son zamanlarda Türkiye’de oldukça fazla tercih ediliyor.

Üstelik Hostixo’nun genel olarak müşterilerinden olumlu yorum aldığını söylememiz pek yanlış olmaz gibi gözüküyor. İşte bu yüzden Hostixo, diğer firmalardan biraz daha avantajlı bir konumda bulunuyor. Sizde internette araştırma yaparak Hostixo hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Hostixo’nun resmî web sitesini ziyaret ederek firmanın sunduğu hizmetleri vs. inceleyebilirsiniz.

Uygun Fiyatlar

En iyi domain firmaları genel olarak karşımıza uygun fiyatlarla çıkabilirler. Ancak Hostixo’nun bu konuda ki avantajı oldukça büyük. Çünkü Hostixo, genel olarak sunduğu hizmetlerin birçoğunda uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor.

Hostixo’nun en ucuz hosting firmaları arasında yer aldığını söylememiz pek yanlış olmaz gibi gözüküyor. Üstelik Hostixo’daki hosting paketlerinin birçoğunda SSL sertifikası ve domain ücretsiz olarak veriliyor. Böylece düşündüğünüzden çok daha uygun fiyatlarla bir web sitesi açabiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası, Hostixo’nun fiyat performans konusunda oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden firmayı önermemizin bir diğer sebeplerinden birisi bu olabilir. Web siteniz için kaliteli ve uygun fiyatlı bir firma arıyorsanız, listemizdeki firmaların yanı sıra Hostixo’yu inceleyebilirsiniz.

En İyi Domain Firmaları Güncel

Bu kısımda sizler için en iyi domain firmaları listesi oluşturmaya çalışacağız. Listemizdeki firmaların genel olarak oldukça ünlü olduklarını söyleyebiliriz. Yani bu firmalar birçok kişi tarafından tercih edilebiliyorlar.

Bu yüzden listemizdeki firmalardan birisini tercih etmeden önce internette bu firmalar hakkında araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. Daha sonra web siteniz için doğru domain firmasına kendiniz karar verebilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan listemize geçelim.

En İyi Domain Firmaları 2022

GoDaddy

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-godaddy

En iyi domain firmaları listemize birçok ülkede tercih edilen GoDaddy ile başlamak istiyoruz. GoDaddy, müşterilerine domain dahil birçok farklı hizmet sunan bir firma. Senelerdir faaliyette olan şirket, günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Oldukça ünlü olan GoDaddy, birçok kişi tarafından dünyanın en iyi hosting firmaları arasında gösterilebiliyor. Eğer web siteniz için bir domain satın almak istiyorsanız GoDaddy firmasını inceleyebilirsiniz. Global olarak oldukça ünlü olan GoDaddy, uzun süredir faaliyette olduğu için birçok kişi tarafından rahatlıkla tercih edilebiliyor.

İsim Tescil

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-isimtescil

En iyi domain firmaları arasında gösterebileceğimiz bir diğer firma İsim Tescil. İsim Tescil, Türkiye’nin en büyük domain firmalarından bir tanesi olarak gösterilebilir. Bu firmanın Türkiye’de oldukça fazla müşterisi bulunuyor.

Firma birçok konuda eleştirilse de birçok kişi tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Ayrıca İsim Tescil, müşterilerine domain hizmetinin yanı sıra hosting gibi farklı hizmetlerde sunuyor. Bu kısımda son olarak firmanın piyasada oldukça eski ve deneyimli olduğunu belirtmemizde fayda var.

Namecheap

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-namecheap

En iyi domain firmaları listemize Namecheap ile devam etmek istiyoruz. Global çapta oldukça ünlü bir firma olan Namecheap, diğer birçok firma gibi oldukça deneyimli bir firma. Namecheap, 20 yılı aşkın bir süredir müşterilerine hizmet veren bir firma.

Bu yüzden firmanın birçok ülkede güvenle tercih edildiğini söyleyebiliriz. Uzun lafın kısası web siteniz için bir domain satın almak istiyorsanız bu firmaya da göz atabilirsiniz. Namecheap, domain ve hosting olmak üzere müşterilerine birçok farklı hizmet sunuyor.

Name.com

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-namecom

En iyi domain firmaları arasında gösterilebilecek bir diğer firma name.com olabilir. Name.com, özellikle domain hizmetiyle ön plana çıkan bir firma. Dünyanın dört bir yanından sayısızca müşterisi bulunan firmanın oldukça kaliteli ve güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca name.com, yaklaşık 20 yıldır faaliyette bulunan bir firma. Bu yüzden web siteniz için bir domain firması arıyorsanız bu firmayı da inceleyebilirsiniz.

Domain.com

eniyihostingfirmasi-en-iyi-domain-firmalari-domaincom

En iyi domain firmaları listemize domain.com ile devam etmek istiyoruz. Domain.com, müşterilerine domainin yanı sıra hosting ve SSL gibi hizmetler sunan bir firma. Yani bu firmadan alan adı dahil birçok hizmeti satın alabilirsiniz.

Çok uzun süredir piyasada bulunan firma, sayısızca kişi tarafından tercih edilebiliyor. Bu yüzden firmanın oldukça kaliteli ve güvenilir olduğunu söylememiz pek yanlış olmaz gibi gözüküyor. Yani web siteniz için bir domain firması arıyorsanız, bu ünlü firmaya da bir göz atabilirsiniz.

Domain.com ile birlikte en iyi domain firmaları listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlere birbirinden ünlü ve kaliteli domain firmalarından bahsetmeye çalıştık. Bu firmalar hakkında araştırma yaparak web siteniz için doğru domain firmasına karar verebilirsiniz.