eniyihostingfirmasi-etkili-seo-teknikleri-sesli-aramalar-2022.jpg

Google Sesli Aramalar İçin Kullanabileceğiniz Etkili SEO Teknikleri

Google sesli aramalar için uygulayabileceğiniz bazı etkili SEO teknikleri bulunuyor. Web sitenizde bu detaylara dikkat ederseniz sesli aramalarda web siteniz daha üst sıralarda yer alabilir. Sizin de bileceğiniz üzere son zamanlarda sesli arama oldukça yaygın.

Yani birçok kişi Google’da sesli arama yapmayı tercih edebiliyor. İşte bu yüzden normal aramaların yanı sıra sesli arama konusuna da önem vermeniz gerekebiliyor. Google sesli aramalarda web sitenizin daha üst sıralarda yer alması için dikkat edebileceğiniz bazı SEO yöntemleri bulunuyor.

Bazı etkili SEO teknikleri sayesinde web siteniz sesli aramalarda üst sıralarda yer alabiliyor. Web siteniz için bu teknikleri merak ediyor olabilirsiniz. Yazımızı inceleyerek web sitenizin sesli aramalarda daha iyi bir arama motoru sıralaması alması için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Google Sesli Arama Nedir?

eniyihostingfirmasi-etkili-seo-teknikleri-google-sesli-arama

Etkili SEO teknikleri kısmına geçmeden önce Google sesli arama ne işe yarar? Sizlere bahsetmek istiyoruz. Normal şartlarda Google’da arama yaparken klavyemizi kullanırız. Yani arama motoruna kelime veya cümleler yazarak sonuçlara ulaşmaya çalışırız.

Ancak Google sesli arama özelliği sayesinde çok daha hızlı şekilde arama yapılabiliyor. Sesli arama özelliği basitçe açıklamamız gerekirse aslında söylediklerinizi yazıya dökmekten ibaret. Bunun içinde tabii ki ilk olarak Google’ın ana sayfasına girmeniz gerekiyor. Örneğin, cep telefonunuzdan Google’a girdiğinizde mikrofon ikonuna tıklayarak sesli aramayı başlatabiliyorsunuz.

Daha sonra mikrofona söylediğiniz kelimeler Google’da aratılmaya başlanıyor. Yani örneğin mikrofona “SEO tekniği” derseniz Google sizin için bu anahtar kelimeyi arıyor ve arama sonuçlarını listeliyor. İşte bunun gibi sesli aramalarda sitenizin üst sıralarda yer alabilmesi için etkili SEO teknikleri kullanmanız oldukça önemli.

Google Sesli Arama SEO Teknikleri Neden Önemli?

Google sesli aramalar için uygulayacağınız etkili SEO teknikleri web sitenizin sıralaması için önemli. Temel SEO tekniklerini kullanarak web sitenizin standart aramalarda üstte olmasını sağlayabilirsiniz. Standart aramalar olarak kastettiğimiz aramalar, sesli aramalar harici yazarak yapılan aramalardan oluşuyor.

İşte bu aramalarda web siteniz üst sıralarda yer alıyor olabilir. Ancak tabii ki birde Google sesli aramalar mevcut. İşte bu aramalarda da sitenizin üst sıralarda yer alabilmesi için kullanabileceğiniz teknikler bulunuyor. Bizde bu yüzden yazımızda bu tekniklerden bazılarına yer vermeye çalışacağız.

Google Sesli Aramalar İçin Etkili SEO Teknikleri Nelerdir?

eniyihostingfirmasi-etkili-seo-teknikleri-nelerdir

Google sesli aramalar için bazı etkili SEO teknikleri bulunuyor. Yani sesli aramalar için sitenizde bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yüzden web sitenizin sesli aramalarda daha iyi bir sıralamaya sahip olması için sizlere bahsedeceğimiz detaylara dikkat edebilirsiniz. Ancak tabii ki bu detaylar SEO uyumlu web siteleri için geçerli.

Yani diğer standart SEO kurallarına dikkat etmediğiniz sürece bu tekniklerin pek bir önemi kalmaz. Ancak sitenizde SEO kurallarına dikkat ediyorsanız normal SEO kurallarının yanı sıra sesli aramalar için aşağıdaki detaylara da dikkat edebilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan sesli aramalar için uygulayabileceğiniz bazı etkili SEO tekniklerine değinmek istiyoruz.

İçeriklerinizi Konuşuyormuş Gibi Yazın

Sesli aramalar için etkili SEO teknikleri kısmına içerik yazma konusuyla başlamak istiyoruz. Bildiğiniz gibi web sitenize içerik yüklerken SEO uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekli. İşte sesli aramalarda bu içerikler için dikkat edebileceğiniz ekstra birkaç kriter bulunuyor.

Bunun için ilk olarak içeriklerinizi hazırlarken söylendiği gibi yazmayı deneyebilirsiniz. Yani içeriğinizi sanki birisiyle konuşuyormuş gibi hazırlayabilirsiniz. Kısacası yazılarınızı ve başlıklarınızı birisiyle sohbet ediyormuş gibi düzgün bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Bunun sebebiyse kullanıcıların sesli arama yaparken genellikle günlük konuşma dilini kullanıyor olmalarından kaynaklanıyor.

Yani kullanıcılar genellikle sanki birisiyle sohbet ediyormuş gibi klasik aramalar yapabiliyorlar. İşte bu yüzden içeriklerinizi konuşmaya uygun şekilde hazırladığınızda web siteniz sesli aramalarda üst sıralarda yer alabilir. Kısacası içeriklerin akıcı bir dille hazırlanması sesli arama için basit ama etkili SEO teknikleri 2022 arasında gösterilebilir.

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Sesli aramalar için etkili SEO teknikleri elbette birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Ancak bu kısımda bahsedeceğimiz detay bu tekniklerden biraz daha farklı. Sizin de bileceğiniz üzere sesli aramalar genel olarak mobil cihazlarda kullanılırlar.

Çünkü kullanıcılar bu cihazlarda yazmayla uğraşmak yerine sesli arama sayesinde hızlıca arama yapabilirler. İşte bu yüzden sitenizin mobil uyumluluğuna oldukça dikkat etmelisiniz. Yani sitenizin tasarımı vs. olabildiğince mobil uyumlu olmalı. Yani mobil uyumluluk konusu günümüzde sesli aramalar dahil birçok açıdan oldukça önemli.

Bu yüzden sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmeniz ve sitenizde hatasız bir tema kullanmanız kritik bir öneme sahip. Eğer bu detaylara dikkat ederseniz siteniz hem normal sıralamada hem de sesli arama sıralamalarında daha fazla şansa sahip olabilir.

Uzun Cümlelerden ve Yazılardan Kaçının

Google sesli arama için kullanabileceğiniz etkili SEO teknikleri arasında dikkat edebileceğiniz bir başka detay yazı uzunluğu. Sesli aramalar genellikle soru cevap mantığında çalışırlar. Yani yapılan aramalar ve aramalara çıkan sonuçlar genellikle oldukça kısa ve özdür.

Örneğin, kullanıcı “SEO nedir?” şeklinde bir sesli arama yapabilir. İşte bu durumda da kullanıcının karşısına bu konuyla alakalı uzun olmayan açıklayıcı cevaplar çıkacaktır. İşte bu yüzden yazılarınızda uzun cümleler kullanmamanız sizin için daha iyi olur.

Yani yazılarınızdaki cümlelerin genel olarak oldukça açıklayıcı, kısa ve öz olmasına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca hazırladığınız yazıyı birbirini tekrarlayan veya gereksiz cümlelerle uzatmanızda sesli aramalar için iyi olmayabilir.

Yani uzun lafın kısası yazınızdaki cümleler genel olarak açıklayıcı ve kısa olmalıdır. Ayrıca yazınız gereksiz cümlelerle boş yere uzatılmamalıdır. Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde de web siteniz sesli aramalarda daha iyi bir sıralamaya sahip olabilir.

Bu kısımla birlikte Google sesli aramalar için kullanabileceğiniz etkili SEO teknikleri yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Normal SEO tekniklerinin yanı sıra bu detaylara da dikkat ederseniz sitenizin sesli aramalarda daha üst sıralarda yer alabilmesi mümkün.