eniyihostingfirmasi-site-hosting-sorgulama-2022

Site Hosting Sorgulama Nasıl Yapılır? Web Sitesinin Hosting Firması Nasıl Öğrenilir?

Site hosting sorgulama, bazı hosting sorgulama araçları sayesinde hızlıca yapılabiliyor. Böylece merak ettiğiniz bir sitenin hosting firmasını öğrenebiliyorsunuz. Daha sonra isteğinize göre o hosting firmasından bir hosting paketi satın alabilirsiniz.

Hosting, web sitesi için çok kritik bir konu. Bu yüzden özellikle yeni bir web sitesi açmak isteyenler ilk olarak hosting konusunda bilgi sahibi olmak zorundalar. Çünkü web sitesinde problemlerle karşılaşmamak için hosting firması ve hosting paketi doğru şekilde seçilmeli. Elbette doğru hosting firmasını seçebilmek çok kolay bir iş değil.

Ancak piyasada birçok güvenilir hosting firması mevcut. Bu yüzden biraz araştırma yaparak web siteniz için doğru hosting firmasını seçebilirsiniz. Ayrıca site hosting sorgulama işlemi sayesinde başka bir web sitesinin hangi hosting firmasını kullandığını öğrenebilirsiniz. Böylece o hosting firması hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Site Hosting Sorgulama Ne İçin Yapılabilir?

Site hosting sorgulama, birçok farklı sebeple yapılabilir. Hosting firması seçimi yaparken oldukça dikkatli olunmalı. Yani web siteniz için bir hosting firması seçerken o firma hakkında bilgi sahibi olmanız kesinlikle daha doğru olacaktır.

İşte bu aşamada elbette araştırma yaparak birçok firma hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak hosting sorgulama işlemi sayesinde işiniz biraz daha kolaylaşabilir. Örneğin, problemsiz ve hızlı bir web sitesinin hosting firmasını merak edebilirsiniz.

İşte site hosting sorgulama işlemi sayesinde o sitenin hosting firmasını öğrenebilirsiniz. Böylece o hosting firmasının performansı hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi tam aksi durumlarda da kullanabilirsiniz.

Örneğin, yavaş yüklenen veya sık sık erişilemeyen bir web sitesinin hosting firmasını sorgulayabilirsiniz. Daha sonra o hosting firmasını tercih etmekten kaçınabilirsiniz. Kısacası hosting sorgulama işlemi özellikle web siteniz için hosting firması seçerken oldukça işinize yarayabilir. Bir web sitesi açmanın en önemli aşamalarından bir tanesi doğru hosting firmasını seçmektir.

Hosting Firması Seçimi Web Sitesi İçin Neden Önemli?

eniyihostingfirmasi-site-hosting-sorgulama-hosting

Site hosting sorgulama işleminin önemi aslında hosting firması seçimiyle bağlantılı. Çünkü hosting firması seçerken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Hosting, bir web sitesi için en önemli şeylerden bir tanesi. Çünkü web siteniz, hosting sayesinde yayınlanıyor. Yani ziyaretçiler sitenize hosting sayesinde erişebiliyorlar.

Kısacası hosting web sitenizin açık kalmasını sağlayan bir sunucu olarak tanımlanabilir. Hosting yani web sitenizin sunucusunda problemler ortaya çıktığında sitenize erişim sağlanamayabiliyor. Yani ziyaretçilerin sitenize sorunsuz şekilde erişebilmesi için web site sunucusunun problemsiz şekilde çalışması gerekiyor. İşte bu yüzden hosting firması seçerken dikkatli olmanız çok önemli.

Çünkü seçtiğiniz hosting firmasından dolayı sık sık problemlerle karşılaşabilirsiniz. Üstelik problemlerle karşılaştığınızda hosting firmanızın teknik desteğine istediğiniz şekilde ulaşamayabilirsiniz. Bu durumda da ziyaretçiler web sitenize uzun süre boyunca erişemeyebilirler.

Bunun sonucunda da doğal olarak ziyaretçiler sitenize bir daha girmek istemeyebilirler. Yani yanlış hosting firması seçimi yaptığınızda problemler dolayısıyla sitenizde oldukça fazla ziyaretçi kaybı yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden site hosting sorgulama yaparak başka bir sitenin hosting firmasını öğrenebilirsiniz. Böylece o firmanın performansı hakkında biraz olsun fikir sahibi olabilirsiniz.

Hosting Paketi Seçimi Web Sitesi İçin Neden Önemli?

Site hosting sorgulama işlemiyle bir web sitesinin hosting firmasını öğrendiğinizi varsayalım. Daha sonra o firmadan bir hosting paketi almak isteyebilirsiniz. İşte bu durumda da oldukça dikkatli olmanız gerekli. Çünkü sitenizin türüne göre ve sitenizin ihtiyacına göre bir hosting paketi seçmelisiniz.

Örneğin, gereğinden düşük özelliklere sahip bir hosting paketi seçerseniz sitenizde yavaşlama gibi problemler ortaya çıkabilir. Siteniz yavaş yüklendiğinde de doğal olarak ziyaretçi kaybı yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden ihtiyacınıza göre doğru hosting türünü ve ideal hosting paketini seçmeniz oldukça kritik bir konu.

Site Hosting Sorgulama Nasıl Yapılır?

eniyihostingfirmasi-site-hosting-sorgulama-myhostingfinder

Bu kısımda site hosting sorgulama güncel işleminden sizler için bahsetmeye çalışacağız. Ancak anlatıma geçmeden önce belirtmek istediğimiz önemli bir detay bulunuyor. Hosting firmasını öğrenmek istediğiniz web sitesi, cloudflare gibi herhangi bir CDN servisi kullanıyor olabilir.

Böyle bir durumda o firmanın hosting firmasını öğrenebilmeniz imkansıza yakındır. Yani hosting firmasını sorguladığınız web sitesi bir CDN servisi kullanıyorsa sitenin hosting firmasını öğrenemeyebilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan anlatımımıza geçelim.

Site Hosting Sorgulama 2022

  • Site hosting sorgulama için ilk olarak MyhostingFinder web sitesine gitmeniz gerekiyor.
  • Ardından açılan sayfada “Find Out Who Is Hosting Any Site” yazan bir kısım göreceksiniz. Bu kısmın altındaki “example.com” yazan kutucuğa hosting firmasını öğrenmek istediğiniz sitenin URL adresini yazmalısınız.
  • Sonrasında sitenin adresini yazdığınız kısmın sağ tarafından büyüteç yani arama ikonuna tıklamanız gerekiyor. Arama ikonuna tıkladıktan sonra karşınıza URL adresini yazdığınız sitenin hosting yani sunucu bilgileri gelecektir.
  • Site hosting sorgulama sonucunda karşınıza gelen bilgilerde “Hosting Provider” kısmının altında sitenin hosting firmasının marka adını veya kurumsal ünvanını görebilirsiniz. Ancak tabii ki bu durum daha önce de belirttiğimiz gibi CDN servisi kullanmayan siteler için geçerli.
  • Ayrıca karşınıza gelen ekranda “Location” kısmından sunucunun konumunu, “Country” kısmından da firmanın hangi ülkeden hizmet sağladığını öğrenebilirsiniz. “Server IP” kısmındaysa sunucunun ip adresini görebilirsiniz.
  • “Nameservers” kısmındaysa sitenin kullandığı mevcut isim sunucularını görebilirsiniz. Eğer “Hosting Provider” kısmında firmanın marka adı yazmıyorsa, bu kısımdaki bilgilerden yola çıkarak sitenin kullandığı hosting firmasını öğrenebilmeniz mümkün.
  • Son olarak “Website owner information” kısmındaki bağlantıya tıklayarak sorguladığınız sitenin WHOIS domain sorgulama bilgilerine erişebilirsiniz. Yani Domain Whois sayesinde sitenin sahibi vb. detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak sitenin WHOIS bilgileri gizlenmişse birçok önemli bilgiyi göremeyebilirsiniz.

Site hosting sorgulama işlemi bu şekilde yapılabiliyor. Eğer hosting firmasını öğrenmek istediğiniz site bir CDN servisi kullanmıyorsa, sitenin hosting yani sunucu bilgilerini bu şekilde öğrenebilmeniz mümkün.

Hosting Firması Önerisi

Yazımızda site hosting sorgulama işleminden sizler için detaylıca bahsetmeye çalıştık. Ancak sorgulama işlemine rağmen hala siteniz için bir hosting firması belirleyemediyseniz, sizlere bir hosting firması önermek istiyoruz. Hostixo Hosting, son zamanlarda birçok açıdan dikkat çeken bir firma.

Birçok kişi tarafından tercih edilen bu hosting firması web siteniz için doğru tercih olabilir. Neden Hostixo’yu önerdiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden sizlere kısaca bu firmadan bahsetmek istiyoruz. Yazımızı inceledikten sonra firmanın sitesine giderek ve internette araştırma yaparak Hostixo hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Neden Hostixo Hosting?

eniyihostingfirmasi-site-hosting-sorgulama-hostixo

Site hosting sorgulama işleminden sonra sizlere Hostixo Hosting firmasından biraz bahsetmek istiyoruz. Hostixo, Türkiye’de ön plana çıkan hosting firmalarından bir tanesi. Birçok açıdan dikkat çeken firma, müşterilerine birbirinden farklı birçok hizmet sunuyor.

Örneğin, Hostixo’dan VDS ve VPS sunucu paketleri alabiliyorsunuz. Ayrıca bu firmadan WordPress hosting dahil birçok hosting türü paketini ve SSL sertifikası gibi önemli hizmetleri de satın alabiliyorsunuz. Üstelik Hostixo’da ki hizmetler genel olarak oldukça uygun fiyatlarla karşımıza çıkıyor.

Bunların yanı sıra Hostixo’nun genel olarak müşterilerinden olumlu geri dönüş aldığını belirtelim. Uzun lafın kısası, yerli bir hosting firması olan Hostixo, birçok sebepten dolayı web siteniz için doğru tercih olabilir. Bu yüzden web siteniz için hosting firması arıyorsanız site hosting sorgulama işleminin yanı sıra Hostixo’yu incelemenizi öneriyoruz.